פינוי בינוי

מעוניינים לקבל הצעה לפינוי בינוי?

השאירו פרטים עכשיו ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

פינוי בינוי

פינוי בינוי

פינוי בינוי הוא מדיניות תכנון עירוני בישראל, שבה הורסים מבנים ישנים כדי להחליפם בחדשים. משרד הבינוי והשיכון יכול להכריז על שטח כמתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה שהוא בתוקף עד שש שנים. פינוי בינוי הוכרז לראשונה כמדיניות רשמית במשרד הבינוי והשיכון בשנת 1998. בשנת 1997 הציגה האדריכלית סופיה אלדור, ראש אגף תכנון ערים דאז, את הרעיון של פינוי מבני מגורים ישנים עם פרויקטים של בניין רב קומות .

הכרזה על שטח כאתר פינוי בינוי

הכרזת שטח כמתחם פינוי בינוי היא חלק ממדיניות ההתחדשות העירונית שנוצרה כפתרון לבעיות הנגרמות מהפרברים. מדיניות זו פותחה בעקבות דלדול השטחים הפתוחים מחוץ לערים, והיא נענית גם לקריאה לצפיפות מבנים בערים וחוסר יכולתם להתמודד עם מרקמים כפריים.

הכרזה על אזור כאזור פינוי בינוי מקלה על תכנון העיר מכיוון שהם יכולים להשתמש בקרקע בצורה יעילה יותר תוך שמירה על שטחים ירוקים ותדמית עירונית משופרת. הריסת מבנים והוצאת אנשים מהאזורים הללו נעשית בדרך כלל כדי שניתן יהיה לבנות את השטח מחדש עם תשתית טובה יותר, תוך מתן זכויות בנייה נוספות. תהליך זה מעודד תקשורת בין vיזמים לדיירים באזורים אלה.

אזורי פינוי בינוי הם אזורים שבהם התקיים דיון על פירוק מבנים והחלפתם בשכונות צפופות יותר המאובזרות יותר לתשתיות.

באזורים שבהם הפיתוח אסור, כמו אזורי פינוי בינוי, מוענקות ליזם זכויות נוספות והטבות מס כגון פטור מהיטל השבחה. שבהן הוא יכול להשתמש כדי להתקשר עם הדיירים.

דרך הביצוע של פרוייקט פינוי בינוי

הדיירים ו/או היזמים יממשו את התוכנית והם יחתמו על הסכם לקיום פרויקט בנייה.

בהסכם, הדיירים יקבלו דירה חדשה באזור זה או דירה גדולה יותר מהדירה הקיימת, תשלום דמי שכירות במהלך הבנייה ותשלום הארנונה על שטח הדירה הישנה – אלו רק חלק מההבטחות שהיזמים מבטיחים לדיירים.

יזמים נוהגים לרכוש קרקע עם בניין ולהרוס את המבנה המקורי. אחר כך הם בונים בניין גבוה יותר במקומו, ומוסיפים כמה דירות לפיתוח שלהם. במקביל, הם עשויים לתת חלק מהדירות לדיירים הקודמים ולמכור אחרות לדיירים חדשים.

יזמים מקבלים החזר אם הם מוכרים את כל הדירות בבניין לדיירים חדשים במחיר הולם.

רשויות התכנון בישראל פיתחו שלושה מסלולים כדי לאפשר התחדשות עירונית:

מסלול רשויות מקומיות

הרשות המקומית צריכה לנהל את פרויקט ההתחדשות העירונית. משרד הבינוי והשיכון רשאי לצאת בהכרזה על שטח מסויים כעל מתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה, שתוקפו יכול להיות עד שש שנים. אלא אם הם מחליטים להאריך את תוקף ההכרזה. עם זאת, אם היא עושה זאת, היא מכירה בזכויות אלה. הרשות המקומית מכינה את התוכנית וומאשרת אותה. והדיירים והיזמים הם אלו אשר מוציאים את התוכנית לפועל.

קבלו פרטים עכשיו